Dojo reeglid

 1. Budo juurde kuulub teiste saavutuste austamine ja aktiivne elu, isekusele ei ole kohta.

 2. Ära anna järgi kiusatusele taodelda vaid tehnilist meisterlikkust, Sinu eesmärgiks võiks olla meele ja tehnika ühtsus.

 3. Anna alati endast parim, ole viisakas. Suuremad oskused ei tohi tekitada üleolekut, alati tuleb säilitada eeskujulik käitumine.

 4. Dojo on vaimu ja keha harjutustele pühendatud koht, siin valitseb vaikne, puhas, turvaline ja pidulik õhkkond.

 5. Kui tuled treeningule, siis jäta oma isiklikud mured ja argipäevased probleemid ukse taha ning pühendu treeningule kõikide meeltega.

 6. Ära tule treeningule haigena isegi siis, kui oled võimeline teistega harjutusi kaasa tegema.

 7. Hoia küüned puhtana ja lühikestena. Pikad juuksed seo kinni. Eemalda ehted, kell ja teravad juukselõksud. Ära tule treeningule meigitult, võid määrida partneri gi.

 8. Lülita oma mobiiltelefon vaikseks ja tea, et saalis ei sööda. Juuakse siis, kui õpetaja annab selleks loa, nt. treeningu vaheajal.

 9. Enne treeningut pese jalgu. Riietusruumist saali minnes kasuta vahetusjalanõusid (nt. plätud), hoia oma gi ja hakama terve ja puhtana!

 10. Tule saali alati 10 min. enne treeningu algust. Kui siiski hilined, kummarda ja küsi osalemiseks luba treeningu läbiviijalt, oodates selleks vaba hetke.

 11. Saali sisenedes ja väljudes kummarda - see on tervitus saalile ja seal viibijatele.

 12. Istu sirge seljaga, "onegai shimasu" ja "arigatoo go zaimasu" ütle alati kuuldavalt. Kummardustega austad saali, õpetajat ja kaaslasi.

 13. Kuula õpetajat tähelepanelikult. Kui õpetaja näitab harjutusi, istu seizasse (põlvili iste), et kõik näeksid. Õpetaja küsimustele vasta kuuldava häälega.

 14. Ära kunagi lahku ootamatult treeningu ajal ilma õpetajale teatamata.

 15. Puhasta tatami omal algatusel, kui märkad selleks vajadust. Vereplekid tuleb kohe tatamilt eemaldada.

 16. Kui õpetaja või edasijõudnud õpilased istuvad seizas, istu ka ise nii, kui pole saanud luba vabamalt istumiseks. Kui kõrgema tasemega treeningukaaslane istub seizas, kõneta teda samuti seizas istudes. Vabamalt olles istu rätsepaistes, siis su jalatallad ei paista teistele, eriti õpetajale. Idamaade kommete järgi on jalatallad räpased ning neid on ebaviisakas näidata.

 17. Istu selg sirgelt ning kohenda oma gi'd nõnda, et selle hõlmad ei oleks laiali.

 18. Võta nõuanded ja juhised õpetajalt vastu ilma ebavajalike küsimusteta ja aita endast vähem kogenumaid. Ära kahtle avalikult kõrgema tasemega õpilaste oskustes.

 19. Ära pööra selga õpetajale. Ära istu seljaga shomeni poole. Ära vannu õpetaja kuuldes.

 20. Püüdle vaikse ja keskendunud treeninguatmosfääri poole. Seintele nõjatumine loob lohaka ja laisa tunde!

 21. Jaapanis on kummardamisel lihtne reegel: kummarda sügavamale kui sinu õpetajad, sama sügavale kui sinuga võrdne ja õpeta endast vähem kogenule kuidas kummardatakse.

 22. Järgi õpetatud käitumisreegleid tingimusteta, isegi siis, kui oled kõrgema vööastmega.

 23. Saali etikett ei ole välja mõeldud treenijate kiusamiseks, see võimaldab turvalise ja tõhusa, ning teisi austava treeningu. Neid reegleid järgides ei häbista sa end ning ei sea teisi ebamugavasse olukorda, ka võõras saalis treenides.

 24. Külastades teisi saale on viisakas tervitada saali juhti või kõrgema tasemega harjutajat enne trenni, et ta teaks, kes treeningul osalevad.